Το βιβλίο είναι ο φίλος μας. Κι όταν όλα γύρω σε πνίγουν και θες να δραπετεύσεις, έρχεται ο φίλος σου, το βιβλίο, κάθεται στα χέρια σου να σου τα χαϊδεύει. Το χάδι ανεβαίνει στο μυαλό και στην καρδιά, τα ηρεμούν και τους φορτίζουν την μπαταρία. Όταν, μάλιστα είναι καλοκαίρι, πιο πολύ αναζητάς τη χαλάρωση... Το βιβλίο σου κάνει το χατίρι: μεταμορφώνεται σε ανθολόγιο από χρονογραφήματα, όπως αυτά της Σίσσυς Σιγιουλτζή Ρουκά, που αντί γλαύκα κομίζει χαρά με δροσιά κι ανάλαφρους στοχασμούς, κάποτε μικρή επανάσταση, μα συχνά έξυπνο χιούμορ που «ξεπλένει από τη σκόνη, από τη γλίνα πράγματα και ανθρώπους» όπως έγραφε ο φιλόσοφος Κωνσταντίνος Τσάτσος.
Δεν είναι χρονογραφήματα που σας πάνε στο χτες, όταν διέπρεπαν αυτά του Σπύρου Μελά, του Παύλου Παλαιολόγου, του Δημήτρη Ψαθά, του Αλέκου Σακελλάριου και άλλων. Τα επιδέξια και ευχάριστα χρονογραφήματα της Σίσσυς σάς ταξιδεύουν στο παρόν, κάποτε στο μέλλον, με ρυθμό και λογοτεχνική πλοκή, σε επεισόδια επίκαιρα, καθημερινά, της διπλανής πόρτας, μα και της νέας τάσης, της αλλαγής σε συνήθειες. Χαλαρώστε στην αμμουδιά ή μπροστά στο τζάκι, με αυτιά κλειστά... και τότε τα μάτια θα βρουν στις γραμμές του κειμένου τη λάμψη και το χρώμα που ζητούν.
Από το παρελθόν κρατήστε τη συμβουλή του Βασιλέα Μένανδρου: «Αυτός που σε κάνει να γελάς, είναι αυτός που σε βοηθάει να ζεις». Δρ Ιωσήφ Σ. Ιωσηφίδης
Το βιβλίο είναι ο φίλος μας. Κι όταν όλα γύρω σε πνίγουν και θες να δραπετεύσεις, έρχεται ο φίλος σου, το βιβλίο, κάθεται στα χέρια σου να σου τα χαϊδεύει. Το χάδι ανεβαίνει στο μυαλό και στην καρδιά, τα ηρεμούν και τους φορτίζουν την μπαταρία. Όταν, μάλιστα είναι καλοκαίρι, πιο πολύ αναζητάς τη χαλάρωση... Το βιβλίο σου κάνει το χατίρι: μεταμορφώνεται σε ανθολόγιο από χρονογραφήματα, όπως αυτά της Σίσσυς Σιγιουλτζή Ρουκά, που αντί γλαύκα κομίζει χαρά με δροσιά κι ανάλαφρους στοχασμούς, κάποτε μικρή επανάσταση, μα συχνά έξυπνο χιούμορ που «ξεπλένει από τη σκόνη, από τη γλίνα πράγματα και ανθρώπους» όπως έγραφε ο φιλόσοφος Κωνσταντίνος Τσάτσος.
Δεν είναι χρονογραφήματα που σας πάνε στο χτες, όταν διέπρεπαν αυτά του Σπύρου Μελά, του Παύλου Παλαιολόγου, του Δημήτρη Ψαθά, του Αλέκου Σακελλάριου και άλλων. Τα επιδέξια και ευχάριστα χρονογραφήματα της Σίσσυς σάς ταξιδεύουν στο παρόν, κάποτε στο μέλλον, με ρυθμό και λογοτεχνική πλοκή, σε επεισόδια επίκαιρα, καθημερινά, της διπλανής πόρτας, μα και της νέας τάσης, της αλλαγής σε συνήθειες. Χαλαρώστε στην αμμουδιά ή μπροστά στο τζάκι, με αυτιά κλειστά... και τότε τα μάτια θα βρουν στις γραμμές του κειμένου τη λάμψη και το χρώμα που ζητούν.
Από το παρελθόν κρατήστε τη συμβουλή του Βασιλέα Μένανδρου: «Αυτός που σε κάνει να γελάς, είναι αυτός που σε βοηθάει να ζεις». Δρ Ιωσήφ Σ. Ιωσηφίδης
ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!BKS.0206092BKS.0206092ΣΙΓΙΟΥΛΤΖΗ ΡΟΥΚΑ ΣΙΣΣΥΣΙΓΙΟΥΛΤΖΗ ΡΟΥΚΑ ΣΙΣΣΥΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΚατηγορία: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ •ΣΙΓΙΟΥΛΤΖΗ ΡΟΥΚΑ ΣΙΣΣΥ στην κατηγορία ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ISBN: 978-618-5410-87-2 Συγγραφέας: ΣΙΓΙΟΥΛΤΖΗ ΡΟΥΚΑ ΣΙΣΣΥ Εκδοτικός οίκος: ΑΡΧΥΤΑΣ Σελίδες: 204 Διαστάσεις: 14Χ20, 5 Ημερομηνία Έκδοσης: Ιούλιος 2021 Το βιβλίο είναι ο φίλος μας. Κι όταν όλα γύρω σε πνίγουν και θες να δραπετεύσεις, έρχεται ο φίλος σου, το βιβλίο, κάθεται στα χέρια σου να σου τα χαϊδεύει. Το χάδι ανεβαίνει στο μυαλό και στην καρδιά, τα ηρεμούν και τους φορτίζουν την μπαταρία. Όταν, μάλιστα είναι καλοκαίρι, πιο πολύ αναζητάς τη χαλάρωση... Το βιβλίο σου κάνει το χατίρι: μεταμορφώνεται σε ανθολόγιο από χρονογραφήματα, όπως αυτά της Σίσσυς Σιγιουλτζή Ρουκά, που αντί γλαύκα κομίζει χαρά με δροσιά κι ανάλαφρους στοχασμούς, κάποτε μικρή επανάσταση, μα συχνά έξυπνο χιούμορ που «ξεπλένει από τη σκόνη, από τη γλίνα πράγματα και ανθρώπους» όπως έγραφε ο φιλόσοφος Κωνσταντίνος Τσάτσος. Δεν είναι χρονογραφήματα που σας πάνε στο χτες, όταν διέπρεπαν αυτά του Σπύρου Μελά, του Παύλου Παλαιολόγου, του Δημήτρη Ψαθά, του Αλέκου Σακελλάριου και άλλων. Τα επιδέξια και ευχάριστα χρονογραφήματα της Σίσσυς σάς ταξιδεύουν στο παρόν, κάποτε στο μέλλον, με ρυθμό και λογοτεχνική πλοκή, σε επεισόδια επίκαιρα, καθημερινά, της διπλανής πόρτας, μα και της νέας τάσης, της αλλαγής σε συνήθειες. Χαλαρώστε στην αμμουδιά ή μπροστά στο τζάκι, με αυτιά κλειστά... και τότε τα μάτια θα βρουν στις γραμμές του κειμένου τη λάμψη και το χρώμα που ζητούν. Από το παρελθόν κρατήστε τη συμβουλή του Βασιλέα Μένανδρου: «Αυτός που σε κάνει να γελάς, είναι αυτός που σε βοηθάει να ζεις». Δρ Ιωσήφ Σ. Ιωσηφίδης ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!
Η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για την ευκολία της περιήγησης, την εξατομίκευση περιεχομένου και διαφημίσεων και την ανάλυση της επισκεψιμότητάς μας. Δείτε τους ανανεωμένους όρους χρήσης για την προστασία δεδομένων και τα cookies. ΠληροφορίεςΡυθμίσειςΑπόρριψηΑποδοχή
Αναγκαία-Λειτουργικότητας: Τα αναγκαία cookies είναι ουσιαστικής σημασίας για την ορθή λειτουργία της ιστοσελίδας μας επιτρέποντάς σας να κάνετε περιήγηση και να χρησιμοποιήσετε τις λειτουργίες της. Αυτά τα cookies δεν αναγνωρίζουν την ατομική σας ταυτότητα. Χωρίς αυτά τα cookies, δεν μπορούμε να προσφέρουμε αποτελεσματική λειτουργία της ιστοσελίδας μας.
Επιδόσεων: Τα cookies αυτά συλλέγουν πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο που ανώνυμα οι επισκέπτες χρησιμοποιούν την ιστοσελίδα μας, για παράδειγμα, ποιές σελίδες έχουν τις πιο συχνές επισκέψεις.
Διαφήμισης: Αυτά τα cookies χρησιμοποιούνται για την παροχή περιεχομένου, που ταιριάζει περισσότερο στα ενδιαφέροντά σας. Μπορεί να χρησιμοποιηθούν για την αποστολή στοχευμένης διαφήμισης/προσφορών ή την μέτρηση αποτελεσματικότητας μιας διαφημιστικής καμπάνιας. Μπορεί να χρησιμοποιηθούν για να καθορίσουμε ποια ηλεκτρονικά κανάλια marketing είναι πιο αποτελεσματικά.
Αποθήκευση